Čili bar Praha

Čili paprička

Očitá svěděctví


Protože samochvála nemá dobrou pověst, necháváme se raději ocenit našimi hosty:

Lonely Planet 1:

Things got off to a hot start when I was handeled Čilli Bar´s signature shot. It was made with rum, a little sweet, but not very strong. Floating on the top were chopped red chilies that went through a blender. Beeing no fool, I took an experimental little taste. Lips began to burn…“

Michaela:

Na Čili mě baví neotřelý design, útulné prostředí a skvělá atmosféra.

Anonym 1:

Nesmíte to nikomu prozradit, ale v Čili vám nalejou i to, co není na lístku… např. takovej čerstvej Detox jsem si zamiloval…:-)

Kasia:

The most sexy, fire filled bar with handsome bartenders and very special atmosphere.

Christina:

Drinks are Amazony, full of surprises (as cucumber…or chillies)

Stefan:

The perfect place to spend an awesome night!

Anonym 2:

Zprvu jsem nevěděl kde jsem, pak bylo to však jak sen!

Vašek:

Čili bar buď musíte znát nebo při procházce centrem prostě najít…tak či tak zažijete atmosféru opravdového baru..a co tu opravdu znají je rum.

Lonely Planet:

Hidden in the crook of a narrow Old Town alley but only a few paces from Old Town Square, this tiny cocktail bar could not be further removed in atmosphere from your typical Old Town drinking place. Cramped and smoky – there are Cuban cigars for sale – with a couple of battered leather armchairs competing for space with a handful of tables and the crowd at the bar, it’s friendly, relaxed and lively. Don’t miss the speciality of the house – a shot of rum mixed with finely chopped red chillis.

Vaklaf:

V žádném jiném baru se mi nestalo, že bych tam poprvé přišel náhodou a sám a zažil večer s partičkou kamarádů, co znám celý život.

Petr:

Až v Čili jsem poznal, co je rum vlastně zač. Od té doby spolu chodíme zapařit pravidelně!

Zuzka:

Do Čilíčka chodím kvůli lidem…a růžovému vínu:-)